ZAJEZDY.NET - Sardinie

Jun 09.

Sardinie

Blog

Karibik Středomoří

Navštívily jsme nádhernou Sardinii často nazývanou Karibikem Středomoří či „Smaragdové pobřeží“, pro svou až neskutečně průzračnou barvu moře v nesčetných odstínech modré a zelené barvy, díky kterému je tak obdivována a vyhledávána.

O Sardinii se říká, že je smaragdem Středomoří, ostrovem nurághů, pastevců a banditů. Leží 190  km od italské pevniny a 180 km od Afriky. Jen 12 km od Sardinie leží Francouzská Korsika. Sardinii, velkou jako celá naše Morava,  omývá z východu Tyrhénské moře a ostatní pobřeží pak Středozemní moře. Délka pobřeží je 1849 km, z čehož je 950 km písečných pláží. Pobřeží je velmi různorodé, najdete zde podobu s částmi Karibiku, Seychelských ostrovů. Tichomoří a Francouzské riviéry. Žádné fotky ani povídání nenahradí to jak Sardinie skutečně vypadá, její chuť poznáte až navštívíte. My Vám jen můžeme říci, kde je nejlepší se ubytovat, co navštívit, co dělat a potvrdit že Sardinie je opravdu jedinečná a nádherná.

Cagliari

Cagliari

 

 

Atmosféra tohoto města je pro návštěvníky strhující. Pulzující život, hlučná doprava, zkamenělá historie – člověk ho buď miluje, nebo nenávidí. Je hlavním městem ostrova Sardinie.  Žije zde 232 000 obyvatel a je důležitým přístavem  se spojením do Janova, Livorna, Civitavecchie, Neapole a Palerma. Cagliari je položeno mezi dvěma zátokami mořského zálivu kde se již velmi dlouho těží sůl s mořské vody. Město má velmi zajímavé středověké jádro, nádhernou pláž Poetto a slaná jezera s růžovými plameňáky. Turisté i obyvatelé Cagliari, kteří hledají klid, rádi utíkají na hradební věž San Remy (Bastione di San Remy; kdysi tvořila část opevnění starého města) ležící nad Piazza Constituzione. Odtud máte krásný pohled na město, díváte se na přístav a moře a můžete se zasnít. Tunisko je odtud blíž než Řím. A Cagliari je nejen starší než Řím, nýbrž je i postavené na více než sedmi kopcích.  Toto město stojí jistě za návštěvu.

     

Marina di Capitana

Marina di Capitana

 

   

 

Letovisko situováno ve strategickém místě jižního pobřeží ostrova, charakteristické přístavem pro ukotvení cca 480 jachet, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází oblíbený 4* hotel AW Sighientu Life – jeden z „golfových“ hotelů na ostrově – golfové hřiště Sa Tanca v blízkosti, Is Molas v letovisku Santa Margharita di Pula s 27 jamkami vzdálené 65km. Kousek od přístavu jsou další chráněné zálivy, které se střídají s širokými písečnými plážemi, nedotčené ostrůvky v moři jsou nejčistší ve Středomoří. Z letoviska jsou dobře dostupná archeologická naleziště dávných civilizací. Marina di Capitana je součástí čtvrti Quartu S. Elena, předměstí a industriální zóny hlavního města Cagliari.

     

Cala Gonone

Cala Gonone

Hotel Palmasera

 

 

Dle nás jedno z nejzvláštnějších a nejpůsobivějších míst Sardinie. Leží na východní straně Sardinie, v oblasti Barbagia a je součástí Národního přírodního parku Gennargentu. Kdysi bylo toto místo přístupné jen po moři, dnes i po cestě vysoko položeným tunelem, po jehož projetí se Vám otevře úžasný pohled na městečko ležící hluboko dole a orámované nádhernou modří mořského zálivu Golfo di Orosei. Ten pohled, když projedete tunelem ve Vás zůstane po celý život, je nepopsatelně nádherný. Samotné městečko Cala Gonone leží na úpatí již vyhaslé sopky Codula Manna.  V městečku je několik pizzerií, kaváren a obchůdků. S malebného přístavu vyplouvají loďky na další nádherné pláže v blízkém okolí – nevynechejte výlet na vyhlášenou pláž Cala Luna, ve tvaru půlměsíce s překrásným bílým pískem, nebo na další úžasné pláže jakými jsou Cala Marioulu, Cala Sisine ci Cala Triola. Pobřeží je zde lemované průzračně krystalovou vodou zátoky Golfo di Orosei, jednoho z nejkrásnějších italských mořských parků.
Díky sopečnému původu kromě krásné, široké a dlouhé pláže s hrubším růžovým pískem místy v kombinaci s oblázky lze narazit i na lávové tmavé kameny, vyskytují se ale i bílé – vápencového původu.
V Cala Gonone Vám můžeme vřele doporučit klubový 4* hotel Palmasera Village vhodný nejen pro dovolenou v oblasti zálivu Golfo do Orosei, ale i pro výlety po celé Sardinii. Hotel v tradičním sardinském stylu má skvělou polohu na útesu s nádherným výhledem na moře, posazený v krásné zahradě se středomořskou vegetací a službami all inclusive – skvělá volba pro všechny věkové kategorie.

     

Barbagia

Barbagia

Orgosolo

 

 

Srdce Sardinie, kde se posunete o několik století zpět a užijete si „starou dobrou“ Barbagiu Insolitu. Kraj s barbarským názvem Barbagia je tradičním místem krevní msty – vendetty. Místo banditů, kteří bez nože nebo pušky neudělají ani krok. Je to historický mýtus nebo skutečnost ?  Jestliže jsou Sardiňané obecně hrdý a svérázný národ, tak o obyvatelích drsného vnitrozemského kraje Barbagia to platí dvojnásob. Barbary je nazývali už římští legionáři, jimž se během dlouhé kolonizace Sardinie tuto hornatou oblast nikdy nepodařilo podrobit. Od nepaměti to byl kraj, kde se rodili odvážní a houževnatí lidé. Překonávat těžké podmínky života v zapomenutých horských údolích jim pomáhalo udržování řádu, jenž posiloval hrdé vědomí jejich sounáležitosti. Vždy zde platilo, že rodina, rod nebo klan podléhají povinnosti krevní msty. O kraji, tradicích a lidech  byl natočen v 60 létech i ceněný film s výmluvným názvem Bandité z Orgosola, postavený na autentickém projevu sardinských neherců.
Jistě jste však již pochopili, že Barbagia má i jiné, lepší stránky. Výjimečně kvalitní životní prostředí, unikátní přírodní bohatství a několik tisíciletí staré tradice. Užijte si tedy návštěvu  mimo turistické stezky, v horách s tajemnými názvy, čirými podzemními prameny a potůčky, endemickou flórou a faunou, ve fantastické krajině zpříjemněné pohostinností místních pastevců a jejich vynikající kuchyně.  Ochutnáte vepřové na grilu, domácí místní uzeniny, pronikavě vonící výborné sýry, jako je pecorina nebo neskutečná uzená ricotta. Vše pak zapijete vynikajícím červeným vínem z vinic ve vnitrozemí.
Po vynikajícím obědě můžete navštívit městečko Orgosolo, ležícím na svahu hor v centru Barbagie, kde naleznete téměř na každém domě velké nástěnné malby, kterým se říká MURALES. Malby se na místních domech objevují od 50. let a vyprávějí o historii, politice, každodenním životě, ale zejména o tradicích Sardinie. Pastýři, kteří vedou stádo na pastvu, ženy peroucí prádlo nebo nesoucí vodu od řeky, to jsou jen některé ze zajímavých obrazů, které vyprávějí příběhy nejen o staleté Orgosolo.

       

Costa Smeralda

Costa Esmeralda

Costa Esmeralda

 

 

Perla Sardinie je bezpochyby nejvyhlášenější a nejmódnější část celého ostrova na severovýchodním pobřeží, jehož nepsaným centrem je letovisko Porto Cervo - v jehož přístavu lze v hlavních letních měsících vidět připlouvat luxusní jachty a v místních uličkách, kavárnách, restauracích a buticích světových značek spatřit nejednu světově proslulou osobnost. Celé několik desítek dlouhé pobřeží je lemováno romantickými zátokami, stejně tak i krásnými většími plážemi a malebnými letovisky.

Nejkrásnějším výletem je pak návštěva lodí souostroví La Maddalena, které je Národním mořským parkem na severním pobřeží ostrova. Navštívíte nádherné zátoky ostrovů Spargi, Santa Maria a Budelli s růžovou pláží Spiaggia Rosa, i malebný přístav Porto della Madonna pláže.  Zastavíte se v hlavním městě a kulturním centru - městečku La Maddalena. Budete moci obdivovat jeho originalitu a renesanční architekturu.  Pobřeží Costa Smeralda díky svým barvám moře a žulovým skaliskům je považované za nejkrásnější v Evropě.

 

Najdeme Vám dovolenou dle Vašich představ