ZAJEZDY.NET - Kréta – ostrov slunce, oliv, historie a krásného moře

Jul 16.

Kréta – ostrov slunce, oliv, historie a krásného moře

Blog

Kréta je největším z řeckých ostrovů a pátým největším ostrovem ve Středozemním moři. Celková délka Kréty je 250 km a šířka je díky tvaru ostrova od 12 km do 60 km. Plocha Kréty včetně přilehlých ostrůvků je úctyhodných 8350 km2 dramatických hor s hlubokými roklinami, spousty olivových hájů, nížin, měst a mnoha historických pokladů starších více jak 7000 let. Kréta je obklopena více než tisíci kilometry pobřeží s nádhernými písečnými plážemi a bývá také nazývána šestým světadílem.  Kréta je nejjižnějším místem Evropy, je pozoruhodná a svým způsobem jedinečná. Určitě stojí za to navštívit tuto krásnou destinaci. Díky své velikosti Vám rozhodně jedna návštěva stačit nebude. 

Kréta se dělí na čtyři regiony

  • Chania
  • Rethymnon
  • Heraklion
  • Lasithi

 

Východní Kréta
Je bohatá na památky a je spíše sušší oblastí Kréty, kde je minimum zeleně. Vyznačuje se krásnými plážemi a větším klidem. 

Severní Kréta
Jedná se o nejnavštěvovanější část Kréty zejména pro z důvodu pozvolného vstupu do moře díky čemuž je tato oblast velmi vhodná pro rodiny s dětmi. Je vhodná i pro ty kdo mají rádi ruch a zábavu. 

Jižní Kréta 
Pobřeží jižní Kréty je hornaté a doporučujeme ho pro milovníky romantiky. Najdete zde úchvatné scenérie, úžasné vesničky, krásnou krajinu a Libyjské moře. Vše zde na Vás bude působit jako by se zastavil čas. 

Západní Kréta
Je nejzelenější a také nejvlhčí částí ostrova s úžasným pohořím Lefka Ori a také jedním z nejkrásnějších měst Chania. 

A co na Krétě stojí za vidění? Zde je 9 top míst, která opravdu stojí za vidění

1. Heraklion

Heraklion (Iraklion) je hlavní město ostrova a výbornou základnou pro návštěvu Knossosu a prozkoumání centrální Kréty. Stejně jako mnoho z nejkrásnějších pobřežních měst na Krétě získalo své současné rozložení pod Benátčany, kteří zde vládli od roku 1204 do roku 1669. Jednalo se o období, které bylo pro ostrov kulturním rozkvětem. Heraklion má mezinárodní letiště a přístav, který po staletí patří k nejvýznamnějším celého Řecka. Už v době obývání Benátčany těžil tento přístav ze své strategické polohy čehož je i důkazem majestátní Benátská pevnost Koules při vstupu do přístavu. Centrum města tvoří příjemné taverny s venkovním posezením, obchody s různým zbožím a  suvenýry. 

 

2. Archeologické muzeum Heraklion

Navštivte jednu z největších archeologických pokladnic světa. Najdete zde nálezy z archeologických nalezišť po celém ostrově, včetně prehistorických, bronzových, římských a helénských pokladů. Pýchou muzea jsou úžasné fresky Minojské civilizace, které si dosud uchovaly své fantastické barvy. 

 

3. Minojský palác Knossos

První palác zde byl postaven v 19 století př. n. l. v prvním palácovém období Minojské civilizace. Po dalších 300 let byl palác několikrát přestavován a opravován díky zemětřesením. V paláci údajně žilo až 8 tisíc obyvatel. Palác byl opuštěn někdy kolem roku 1450 př.nl.  a archeologové si nejsou jisti proč. Mohlo to být po vulkanickém výbuchu na Santorini, nebo možná byl palác zpustošen útočníky. Jisté je, že Minojané po té úplně zmizeli. Knossos sloužil jako administrativní a náboženské centrum minojské civilizace. Fresky a malby, které palác zdobily a uchovaly se, zde nenajdete. Jsou v muzeu v Heraklionu. Díky napodobeninám zde však můžete shlédnout fresku Minotaura nebo Delfínovu fresku. Celá prohlídka palácem trvá přibližně dvě hodiny a můžete ji absolvovat sami nebo s průvodcem.

 

4. Soutěska Samaria 

Tato impozantní 18 kilometrová rokle, která se nachází v národním parku Samaria, je na seznamu světového dědictví UNESCO. Řadí se mezi nejdelší soutěsky v Evropě. Sestup začíná na náhorní plošině Omalos v nadmořské výšce 1 227 m n. m. na místě zvaném Xyloskalo („Dřevěné schodiště“) a končí na pobřeží Libyjského moře ve vesničce Agia Roumeli, kde nasednete na loď a dopravíte se do jedné z blízkých vesnic, které mají dopravní spojení po silnici. Celá cesta trvá cca 6–7 hodin, délka trasy je 16 km, z toho na soutěsku samotnou připadá 13 km. Kamenná cesta je docela náročná a nedoporučuje se pro lidi s problémy s chůzí. 

 

5. Chania

Chania (Hania, Khania) je hlavní město na západní Krétě a bylo hlavním městem ostrova až do roku 1971, kdy se přestěhoval do Heraklionu. S výhledem na Egejské moře a bílé hory, které jsou v zimě zasněženy, je toto město založené Benátčany ve 13. století jedním z nejhezčích míst na Krétě  a stojí za prozkoumáním pěšky. Uvnitř obranných zdí ze 16. století najdete romantické uličky s pastelově zbarvenými budovami a pěkné rybářské přístaviště. Chania má vlastní mezinárodní letiště a přístav s trajektovou dopravou. 

 

6. Rethymno 

Uprostřed mezi Chania a Heraklionem leží krásné staré město Rethymno, které je tvořeno převážně benátskými budovami a starými tureckými domy a mešitami. Chloubou je benátská pevnost Fortezza, citadela ze 13. století., kterou začali Benátčané stavět na obranu proti Turkům. Kolem městského parku najdete ve starých uličkách velké množství obchodů, restaurací, taveren a barů.

 

7. Agios Nikolaos 

Malebné město ležící ve svahu nad zálivem Mirabello. Okolí Agios Nikolaos je pro svou polohu nazýváno Krétskou riviérou. Nachází se zde největší a nejkrásnější letoviska východní Kréty. Ve městě najdete přístav, jezero Voulismeni, které je částečně propojeno s mořem, i několik zajímavých památek. V okolí přístavu si na své přijdou i milovníci nákupů díky široké nabídce obchůdků, kaváren nebo restaurací.

 

8. Palmová pláž Vai

Na nejvýchodnějším cípu ostrova najdete impozantní palmový háj z více jak 5000 palem, které zde vyrostly bez lidského přičinění. Podle místní legendy vyrostly palmy díky datlí, které zde byli vyplaveny ze Saracenových lodí v devátém století. Bez ohledu na jejich původ jedná se o úžasnou písečnou pláž s krásným mořem a skaliskem na kterém najdete vyhlídku. 

9. Gavdos

Ke Krétě patří malý ostrov Gavdos, který je nejjižnější pevninou Evropy, a který si dosud zachoval svůj panenský ráz. Snadno se na něj dostanete lodí z letoviska na jihu Kréty z Paleochory. Plavba trvá více jak 4 hodiny. Naleznete zde panenské pláže a velmi zajímavý skalní útvar zvaný Tripiti, který je zároveň nejjižnějším bodem Kréty, Řecka ale také Evropy.

Video

 

Najdeme Vám dovolenou dle Vašich představ